Atomberg Aris Contour BLDC Smart Ceiling Fan With IoT & Remote Control 1200mm Umber Brown
Atomberg Aris Contour BLDC Smart Ceiling Fan With IoT & Remote Control 1200mm Umber Brown 8078764703938
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
High air delivery
-
Moonbeam light
-
Silent Operation
-
Revolutionary BLDC Motor
-
The BLDC motor consumes 65% less power compared to unrated ceiling fans
-
Sleek ABS Design
-
Aerodynamically designed ABS blades provide best-in-class air delivery and make it one of the most silent fans in the category
-
Remote Control Convenience
-
The user friendly remote features 6 speeds,including Boost,Timer and Sleep modes for personalized comfort
Product Specification
| Brand | Atomberg |
| Product Type | Ceiling Fan |
| Product Model | Aris Contour |
| Sweep | 1200 mm |
| Wattage | 41 Watts |
| Air Delivery (CMM) | 250 CMM |
| No Of Blades | 3 |
| Speed | 300 RPM |
| Voltage | 165 - 285 V |
| Blade Length | 120 cm |
| Special Feature | Remote Controlled LED Light Inverter Compatible |
| Room Type | Living Room Bedroom Dining Room |
| Light Type | LED |
| Control Method | Remote |
| Color | Umber Brown |
| Blade Material | ABS |
| Included Components | Blade set- 1 Unit Remote 1 Unit Motor box- 1 Unit Canopies- 3 Units Canopy plate - 1 Unit Allen key - 1 Unit Batteries - 2 Units Down rod- 1 Unit Shackle kit- 1 Unit User Manual & Warranty card - 1 Unit |
| Box Dimensions(D x W x H) | 59 x 25 x 23 cm |
| Energy Rating | 5 Star |
| Warranty | 3 Years |
Other Details
| Dimension (CM) - L x B x H | 59 x 25 x 23 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 7 kg |
| Generic Type | Ceiling Fans |
| Manufacturer Details | Atomberg Technologies Pvt Ltd 1205, Millennium Business Park, MIDC Industrial Area, Sector 1, Kopar Khairane Navi Mumbai 400 710 Maharashtra, India Phone : 84484 49442 Email: contact@atomberg.com |
| Packer Details | Atomberg Technologies Pvt Ltd 1205, Millennium Business Park, MIDC Industrial Area, Sector 1, Kopar Khairane Navi Mumbai 400 710 Maharashtra, India Phone : 84484 49442 Email: contact@atomberg.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

