Bajaj Durato 12S1 Ceiling Fan 1200 mm Brown 251455EE
Bajaj Durato 12S1 Ceiling Fan 1200 mm Brown 251455EE 8047241396418
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
Designed for 50% More Lasting Air Comfort Assured by ThermaTuff Technology
-
AutoHeal Capacitor
-
1.5x Longer Warranty
-
SurgeProtekt Motor
-
High voltage surge protection upto 5kv
Product Specification
| Brand | Bajaj |
| Product Type | Ceiling Fan |
| Product Model | Durato 12S1 |
| Product Code | 251455EE |
| Sweep Size | 1200 mm |
| Power Input | 52 W |
| Air Delivery | 210 CMM |
| Speed | 400 RPM |
| Color | Brown |
| Warranty | 3 Years |
Other Details
| Dimension (CM) W x H x D | 34 x 96 x 32 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 8.9 kg |
| Generic Name | Ceiling Fans |
| Manufacturer Details | Bajaj Electrical Limited, Khasra no 72 village Buranwala psot Barotiwala dist. Solan H.P-173205 |
| Packer Details | Bajaj Electrical Limited, Khasra no 72 village Buranwala psot Barotiwala dist. Solan H.P-173205 |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

