SKU # 1000129950
Dewalt TSTAK Organiser Top Shallow Tool Storage Box DWST83344-1

PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Internal Foam Insert
-
Customisable Foam Insert To Keep Powertools Safe During Transportation
-
Lockable
-
Via Padlock (Not Included) For Added Security
-
Front & Top Carry Handles
-
So the box can be carried in both orienatations
-
Heavy Duty Metal Front Latches
-
Increasing strength, durability and longevity
-
Metal-Pin Side Latches
-
Allowing TSTAK modules to be connected together
-
The metal pin design provides longer life
-
IP54 Waterseal
-
Providing Water And Dust Protection To Tools And Fixings Inside The Box
-
Dewalt Tracker Ready
-
Fixing point built into the TSTAK box to allow a Dewalt Tracker to be installed and the box tracked via Dewalt Tool Connect
-
Organizer Top Compartment (Not IP Rated)
-
For easy access to fixings and small tools
-
Long Aluminium Top Carry Handle
-
For the ultimate durability
-
30kg Load Capacity
Product Specification
| Brand | Dewalt |
| Product Type | Tool Box |
| Product Model | DWST83344-1 |
| System Connectivity | TSTAK |
| Product Width | 440 mm |
| Product Height | 183 mm |
| Standards/Norms | Yes |
| Depth | 332 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Warranty | 1 Year |
Other Details
| Dimension (CM) - L x B x H | 53.1 x 36.6 x 13 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 4.15 kg |
| Generic Type | Tools Storage Box |
| Manufacturer Details | Stanley Black & Decker India Pvt Limited, GAT NO. 135. 137 & 157. PO Mahalunge Talukha Khed Pune 410501. India |
| Packer Details | Stanley Black & Decker India Pvt Limited, GAT NO. 135. 137 & 157. PO Mahalunge Talukha Khed Pune 410501. India |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

