SKU # 1000119418
Fag Angular Contact Ball Bearing 8.4kN

PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Specification
| Brand | Fag |
| Product Type | Angular Contact Ball Bearing |
| Product Model | 7202-B-XL-JP 7202-B-XL-JP-UA 7202-B-XL-TVP 7202-B-XL-TVP-UA |
| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Width | 11mm |
| Operating Temperature | Upto 120 Deg C |
| Dynamic Load | 8.4kN |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Open |
| Note | Actual product image may vary from that shown on the picture |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms And Conditions |
Other Details
| Dimension (MM) L x H x W | 15 x 35 x 11 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.050 kg |
| Generic Name | Angular Contact Ball Bearing |
| Manufacturer Details | Schaeffler India Limited 15th Floor, Amar Sadanand Tech Park Plot No 3, Survey 105/3 104/1,Baner Pune 411045 Maharashtra India |
| Packer Details | Schaeffler India Limited 15th Floor, Amar Sadanand Tech Park Plot No 3, Survey 105/3 104/1,Baner Pune 411045 Maharashtra India |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

