SKU # 1000140123
Havells Hestio 15 Fin Oil Filled Room Heater 2900 W GHROFCTK290

PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
Ergonomic Design: Designed keeping user comfort in mind, inclined control panel, easy-to-approach temperature & fan speed controls
-
Easy Portability & Storage With Retractable Wheels: Retractable wheels can be collapsed in when not in use
-
Especially designed to provide additional stability
-
Dual Heating Tech: 2500 W OFR + 400 W PTC Heater
-
Dedicated Cord & Plug Storage: Cord winding station with a plug socket ensures easy portability and proper storage for both cord & plug
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Room Heater |
| Product Model | Hestio 15 Fin |
| Product Code | GHROFCTK290 |
| Wattage | 2900 W |
| Voltage Rating | 220 V - 240 V AC 50 Hz |
| Type | Oil Filled Heater with PTC Heater |
| Product Safety | Adjustable Thermostat Tip over switch Thermal cutout (Auto & Manual) Rear Safety cover |
| Body Colour | Black |
| Dimension | 67.4 x 25.6 x 65.9 cm |
| Gross Weight (Approximate) | 14.5 kg |
| Included Components | 1 OFR |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 67.4 x 25.6 x 65.9 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 14.5 kg |
| Generic Name | Room Heaters |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

