Havells Steelio Electric Kettle 1 Litre GHBKTBLK125
Havells Steelio Electric Kettle 1 Litre GHBKTBLK125 8439477928130
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
1 L Capacity
-
Triple Safety Protection: Dry Boiling Sensor, Over Heat Sensor, Auto Shut Off
-
Rust-Resistant 304 Stainless Steel Tank
-
Cool Touch Handle
-
360° Cordless Kettle
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Electric Kettle |
| Product Model | Steelio |
| Product Code | GHBKTBLK125 |
| Power | 1250 W |
| Capacity | 1 Litre |
| 360° Codeless Kettle | This allow to put product at any angle on its power base |
| Body Colour | Black & Silver |
| Dimension | 18.5 x 16.7 x 21.1 cm |
| Included Components | 1 N Kettle (1 L) & 1 N Detachable Base |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 18.5 x 16.7 x 21.1 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.650 kg |
| Generic Name | Kettles |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

