Bajaj Energos 26 BLDC Ceiling Fan With Remote 1200mm Red Walnut 251145
Bajaj Energos 26 BLDC Ceiling Fan With Remote 1200mm Red Walnut 251145 8051120570562
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
Silent BLDC Motor
Anti Corrosive Aluminum Blade and Body
65% Energy Savings
BEE 5 Star
-
Anti Corrosive Aluminum Blade and Body
Product Specification
| Brand | Bajaj |
| Product Type | BLDC Ceiling Fan |
| Product Model | Energos 26 |
| Product Code | 251145 |
| Sweep Size | 1200 mm |
| Power Input | 26W |
| Air Delivery | 215 CMM |
| Speed | 340 RPM |
| Motor Type | BLDC |
| Color | Red Walnut |
| Box Includes | Motor/Blades/Canopy/Remote |
| Energy Rating | 5 Star |
| Warranty | 5 Years Motor Warranty |
Other Details
| Dimension (CM) WxHxD | 13.5 x 7 x 67 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 1.5 kg |
| Generic Name | Ceiling Fans |
| Manufacturer Details | Bajaj Electrical Limited, Khasra no 72 village Buranwala psot Barotiwala dist. Solan H.P-173205 |
| Packer Details | Bajaj Electrical Limited, Khasra no 72 village Buranwala psot Barotiwala dist. Solan H.P-173205 |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

