NTN Single Row Tapered Roller Bearing 4T-25580/25520
NTN Single Row Tapered Roller Bearing 4T-25580/25520 7629139837122
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
The single row in tapered roller bearing range, is the most widely used and is generally mounted in opposition
Product Specification
| Brand | NTN |
| Product Type | Bearing |
| Product Model | 4T-25580/25520 |
| Inside Diameter | 44.45 mm |
| Outside Diameter | 82.931 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Outer Ring Width | 19.05 mm |
| Total Width | 23.812 mm |
| Dynamic Load | 84.5 kN |
| Static Load | 98 kN |
| Fatigue limit load | 12 kN |
| Rating Life Coefficient | 1 |
| Coefficient | 0.33 |
| Static Axial Load Coefficient | 0.99 |
| Upper Axial Load Coefficient | 1.79 |
| Oil Lubrication Limit Speed | 6000 tr/min |
| Grease Lubrication Limit Speed | 4500 tr/min |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Weight | 0.56 kg |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Dimension (CM) - L x B x H | 44 x 82 x 25 mm |
| Unit of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.56 kg |
| Generic Type | Tapered Roller Bearings |
| Manufacturer Details | Polyhose Towers(SPIC Annexe) No 86, Mount Road, Guindy, Chennai 600032 Tel: +91(44)6686 7700 Fax: +91(44)6686 7701 sales@ntnbearing.in |
| Packer Details | Polyhose Towers(SPIC Annexe) No 86, Mount Road, Guindy, Chennai 600032 Tel: +91(44)6686 7700 Fax: +91(44)6686 7701 sales@ntnbearing.in |
| Country of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

