NTN Single Row Tapered Roller Bearing 4T-28158/28300
NTN Single Row Tapered Roller Bearing 4T-28158/28300 7629140328642
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
The single row in tapered roller bearing range, is the most widely used and is generally mounted in opposition
Product Specification
| Brand | NTN |
| Product Type | Bearing |
| Product Model | 4T-28158/28300 |
| Inside Diameter | 40 mm |
| Outside Diameter | 76.2 mm |
| Width | 20.94 mm |
| Outer Ring Width | 15.507 mm |
| Total Width | 20.638 mm |
| Dynamic Load | 61.5 kN |
| Static Load | 63 kN |
| Fatigue Limit Load | 7.7 kN |
| Rating Life Coefficient | 1 |
| Coefficient | 0.4 |
| Static Axial Load Coefficient | 0.82 |
| Upper Axial Load Coefficient | 1.49 |
| Oil Lubrication Limit Speed | 6700 tr/min |
| Grease Lubrication Limit Speed | 5000 tr/min |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Weight | 0.387 kg |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Dimension (CM) - L x B x H | 40 x 76 x 20 mm |
| Unit of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.387 kg |
| Generic Type | Tapered Roller Bearings |
| Manufacturer Details | Polyhose Towers(SPIC Annexe) No 86, Mount Road, Guindy, Chennai 600032 Tel: +91(44)6686 7700 Fax: +91(44)6686 7701 sales@ntnbearing.in |
| Packer Details | Polyhose Towers(SPIC Annexe) No 86, Mount Road, Guindy, Chennai 600032 Tel: +91(44)6686 7700 Fax: +91(44)6686 7701 sales@ntnbearing.in |
| Country of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

