SKF Single Row Tapered Bearing 3984/2/3920/2/Q
SKF Single Row Tapered Bearing 3984/2/3920/2/Q 7592741273794
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Single row tapered roller bearings, inch sizes, are designed to accommodate combined radial and axial loads and provide low friction during operation
-
The inner ring, with rollers and cage, can be mounted separately from the outer ring. These separable and interchangeable components facilitate mounting, dismounting and maintenance
-
By mounting one single row tapered roller bearing against another and applying a preload, a rigid bearing application can be achieved
-
High radial and axial load carrying capacity
-
Accommodate axial loads in one direction
-
Low friction and long service life
-
Separable and interchangeable components
Product Specification
| Brand | SKF |
| Product Type | Bearing |
| Product Model | 3984/2/3920/2/Q |
| Basic Dynamic Load Rating | 123 kN |
| Basic Static Load Rating | 183 kN |
| Limiting Speed | 6 300 r/min |
| Reference speed | 4 300 r/min |
| Bore Diameter | 66.675 mm |
| Contact Angle | 15 ° |
| Outside Diameter | 112.712 mm |
| Inner Ring | 30.048 mm |
| Outer Ring | 23.812 mm |
| Total | 30.162 mm |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Unit of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 1000 kg |
| Generic Type | Deep Groove Ball Bearings |
| Manufacturer Details | SKF India Limited Chinchwad, Pune , Maharashtra, 411 033, india Phone : 1800 222 007 |
| Packer Details | SKF India Limited Chinchwad, Pune , Maharashtra, 411 033, india Phone : 1800 222 007 |
| Country of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

