SKU # 1000140193
Bajaj MX 45 Steam Iron 2000 W

PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
220ml Water tank capacity
-
Anti bacterial non-stick coating on soleplate
-
Powerful Steam Burst
-
Anti Drip and Anti Scale Technology
-
Self Cleaning
-
Light Weight
-
Ergonomically designed cool touch handle
-
Cool touch body
-
Adjustable temperature setting for different fabrics
-
Variable Steam output upto 18 gm/min
-
Suitable for Vertical Ironing
-
Suitable for Dry Ironing
-
360 Degree Swivel cord
Product Specification
| Brand | Bajaj |
| Product Type | Steam Iron |
| Product Model | MX 45 |
| Rated Voltage | 230 V |
| Power Input | 2000 W |
| Cord Length (In Mtr) | 1.8" with 16A Plug |
| Body & Handle Material | Plastic |
| Soleplate Material | Aluminium die cast |
| BIS Certification | Yes |
| Included Components | Iron 1N, Instruction manual 1N, Warranty card 1N, Water Measuring Cup 1N |
| Warranty | 2 Years |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 11.3 x 27.5 x 15.5 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.900 kg |
| Generic Name | Steam Iron |
| Manufacturer Details | Bajaj Electricals Limited, Mulla House, 2nd Floor, 51, Mahatma Gandhi Road, Fort Mumbai – 400001, Maharashtra, India |
| Imported Details | Bajaj Electricals Limited, Mulla House, 2nd Floor, 51, Mahatma Gandhi Road, Fort Mumbai – 400001, Maharashtra, India |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

