SKU # 1000140112
Havells Athena Steam Iron 3000 W GHGSIDTK300

PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
Smart i-Sense Iron adjusts the temperature range as per fabric
-
Temp Master Tech, no temperature control needed
-
Nano Ceramic Coated Soleplate safegaurd fabric from scorching, provides superior glide and longer life
-
Auto Shut-off in case of non movement in both Horizontal & Vertical Positions
-
Anti - Calcification filter safegaurd the iron from access scaling
-
Self Clean, with just a push of a button remove the scaling happened with overtime usage in the soleplate
-
360° Swivel Cord
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Steam Iron |
| Product Model | Athena |
| Product Code | GHGSIDTK300 |
| Power Consumption | 3000 W |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Water Tank Capacity | 320 ml |
| Swivel Cord | 360° |
| 360° | Flexible 360° Swivel Cord Guard |
| Steam Function | Spray & Steam |
| Soleplate | Nano Ceramic Coated Sole plate |
| Auto Shut Off | Yes |
| Automatic | Yes |
| Variable Steam Functions | Yes |
| Fuse | Yes |
| Temperature Settings | Auto Temperature sensing Iron |
| Control | Not Needed, Auto Sensing |
| Cleaning Option | Self Clean, with just a push of a button remove the scaling happened with overtime usage in the soleplate |
| Body Colour | Black & Silver |
| Dimension | 31 x 13.7 x 14.4 cm |
| Included Components | 1 N Steam Iron & 1 N Beaker (100 ml) |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 31 x 13.7 x 14.4 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 1.400 kg |
| Generic Name | Steam Iron |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

