SKU # 1000140118
Havells Elece Steam Iron 1200 W GHGSIECG120

PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
1200 W Element for Quick Heating
-
170 ml Tank for Longer Ironing
-
High Steaming Rate upto 12 g/min
-
Powerful Steam Burst
-
Self Clean feature
-
360° Swivel Cord
-
Steam Function: Horizontal & Vertical Both
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Steam Iron |
| Product Model | Elece |
| Product Code | GHGSIECG120 |
| Wattage | 1200 W |
| Water Tank Capacity | 170 ml |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature Settings | 6 N |
| Swivel Cord | 360° |
| 360° | Flexible 360° Swivel Cord Guard |
| Soleplate | PTFE non stick coated sole plate |
| Cleaning Option | Self Clean feature |
| Control | Adjustable Thermostat Control |
| Steam Function | Spray & Steam |
| Fuse | Yes |
| Variable Steam Functions | Yes |
| Automatic | No |
| Body Colour | Pista Green |
| Dimension | 26.9 x 10.8 x 14 cm |
| Included Components | 1 N Steam Iron & 1 N Beaker (100 ml) |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 26.9 x 10.8 x 14 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.800 kg |
| Generic Name | Steam Iron |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

