SKU # 1000140114
Havells Stella Steam Iron 2000 W GHGSIEIU200

PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
2000 W Element for Quick Heating
-
Anti Calc
-
Anti Drip
-
220 ml Tank for Longer Ironing
-
Self Clean feature
-
High Steaming Rate upto 15 g/min
-
360° Swivel Cord
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Steam Iron |
| Product Model | Stella |
| Product Code | GHGSIEIU200 |
| Power Consumption | 2000 W |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Water Tank Capacity | 220 ml |
| Swivel Cord | 360° |
| 360° | Flexible 360° Swivel Cord Guard |
| Steam Function | Spray & Steam |
| Temperature Settings | 6 N |
| Control | Adjustable Thermostat Control |
| Soleplate | PTFE non stick coated sole plate |
| Cleaning Option | Self Clean feature |
| Fuse | Yes |
| Automatic | No |
| Variable Steam Functions | Yes |
| Body Colour | Purple |
| Dimension | 31.2 x 11.9 x 15.5 cm |
| Included Components | 1 N Steam Iron & 1 N Beaker (100 ml) |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 31.2 x 11.9 x 15.5 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.800 kg |
| Generic Name | Steam Iron |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

