Havells Hydro Plus Mixer Grinder 1000 W 4 Jar GHFMGFHE100
Havells Hydro Plus Mixer Grinder 1000 W 4 Jar GHFMGFHE100 8439476912322
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
Powerfall Ball Bearing
-
Reduced friction, Reduced power consumption & Higher efficiency
-
High Speed
-
Grinding at 22000 revolution per minute enables faster operation and 30 minute rating ensures longer grinding sessions
-
100% Copper
-
Ensure higher torque resulting in unbeatable mixing / grinding result
-
1.75L Blending Jar
-
Break resistant polycarbonate blending jar with fruit filter
-
Bigger Size Jars
-
Allows processing of more ingredients in one go
-
All Jars With Handle
-
For complete convenience in usage
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Mixer Grinder |
| Product Model | Hydro Plus |
| Product Code | GHFMGFHE100 |
| Wattage | 1000 W |
| Rated Voltage | 230 V, 1 Phase AC, 50 Hz |
| No Of Jars | 4 Jars |
| Chutney Jar Capacity | 700 ml |
| Liquidizing Jar | 1.75 L |
| Blending Jar | 1.75 L |
| Dry (Wet) Grinding Jar Capacity | 1.3 L |
| Body Colour | Black |
| Dimension | 54.5 x 24 x 27 cm |
| Included Components | 1 N Motor Unit, 1 N Chutney Jar with Lid, 1 N Dry / Wet Grinding Jar with Lid, 1 N Liquidizing Jar with Dome, |
| Warranty | 5 year Warranty on motor & 2 year on product |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 54.5 x 24 x 27 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 5.500 kg |
| Generic Name | Mixers & Grinders |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

