Havells Rhythm Mixer Grinder 750 W GHFFPFZP075
Havells Rhythm Mixer Grinder 750 W GHFFPFZP075 8439477010626
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
Citrus Juicing Attachment
-
1.4 L Food Grade FP Bowl
-
750 W Powerful Motor
-
Wider Mouth Jar
-
High Grade SS304 Blades
-
Aata Kneading Attachment
-
Bigger Size Jars with Handle
-
Overload Protection
-
1.75 L Blending Jar with Fruit Filter
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Mixer Grinder |
| Product Model | Rhythm |
| Product Code | GHFFPFZP075 |
| Wattage | 750 W |
| Chutney Jar Capacity | 600 ml |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.75 L |
| Dry (Wet) Grinding Jar Capacity | 1.2 L |
| Food Processor Bowl | 1.4 L |
| Switch & Speed | 3 Speed with Pulse Function |
| Revolution Per Minute | 21000 Revolution Per Minute (Approx.) |
| Motor Type | Universal Motor |
| Body Shape | Tower Shape |
| Blade Material | 304 Stainless Steeel Blades |
| Material Of Body | Plastic |
| Body Colour | Light Pink & Rose Pink |
| Dimension | 40.5 x 40 x 29 cm |
| Included Components | 1 N Motor Unit, 1 N Polycarbonate Blending Jar (1.75 L) with Lid & Fruit Filter & Food Pusher, 1 N Dry/Wet Grinding Jar (1.2 L) with Lid,1 N Chutney Grinding Jar (600 ml), 1 N Food Processor Bowl (1.4 L), 1 N Citrus Cone Big, 1 N Citrus Cone Small, 1 N Gear Box, 1 N Blade Holder Disc, 1 N Shredding Blade, 1 N Chopping Blade, 1 N French Fries Blade, 1 N Slicing Blade, 1 N Pusher Big, 1 N Pusher Small, 1 N Aata Kneading Blade, 2 N Chopping Blade Cover, 1 N Bowl Shaft |
| Warranty | 2 Year Warranty on Product |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 40.5 x 40 x 29 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 5 kg |
| Generic Name | Mixers & Grinders |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

