Havells Nutrigrind Wet & Dry Grinder 400 W GHFMGFDE040
Havells Nutrigrind Wet & Dry Grinder 400 W GHFMGFDE040 8439477207234
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
High-torque 400 W Motor
-
1400 Revolutions per minute stone-based dry grinding retains natural aroma, nutrients and oils
-
140 Revolutions per minute stone-based wet grinding retains natural aromas and nutrients
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Wet & Dry Grinder |
| Product Model | Nutrigrind |
| Product Code | GHFMGFDE040 |
| Wattage | 400 W |
| Voltage | 230 V, 1 Phase AC, 50 Hz |
| Capacity | Wet Grinder: 1 L, Dry Grinder: 1 L |
| Motor Speed | Dry Grinding: 1400 revolutions per minute (approx at no load) |
| Motor Type | Induction Motor |
| Protection | Class 1 |
| Insulation | Class F |
| Stone Type And Material | Grinding Stone, Cylindrical, Natural Sand Stone |
| Drum Shape And Material | SS 304 |
| Material Of Body | Engineering Plastic, ABS |
| Body Colour | Grey & Pista Green |
| Dimension | 72.7 x 37.7 x 56.4 cm |
| Net Weight | 22.85 kg |
| Gross Weight | 24.85 kg |
| Included Components | 1 N Motor Unit, 1 N Dry Grinding Unit, 1 N Wet Grinding Unit, 4 N Spares Spring & 1 N Instruction Manual |
| Warranty | 2 Years |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 72.7 x 37.7 x 56.4 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 24.850 kg |
| Generic Name | Mixers & Grinders |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

