Havells Stone Mixer Grinder 3 Jar 500 W Red GHFMGBGR050
Havells Stone Mixer Grinder 3 Jar 500 W Red GHFMGBGR050 8439477108930
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
500 W Powerful Motor
-
21000 Revolution Per Minute (Approx)
-
Air Vent Technology
-
3 Speeds with Pulse function
-
Stainless steel Blades
-
Stainless steel Jars
Product Specification
| Brand | Havells |
| Product Type | Mixer Grinder |
| Product Model | Stone |
| Product Code | GHFMGBGR050 |
| Wattage | 500 W |
| No Of Jars | 3 Jars |
| Chutney Jar Capacity | 400 ml |
| Dry (Wet) Grinding Jar Capacity | 800 ml |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.2 L |
| Speed | 3 Speeds with Pulse function |
| Over Load Protector | Yes |
| Switch & Speed | Rotary Switch & 3 Speeds with Pulse function |
| Revolution Per Minute | 21000 Revolution Per Minute (Approx) |
| Motor Type | Universal Motor |
| Material Of Body | Plastic |
| Blade Material | Stainless Steeel Blades |
| Body Colour | Red |
| Dimension | 51.5 x 43.5 x 42.5 cm |
| Included Components | 1 N Motor Unit, 1 N Liquidizing Jar (1.2 L) with Lid, 1 N Dry Grinding Jar (800 ml) with Lid & 1 N Chutney Grinding Jar (400 ml) with Lid |
| Warranty | 5 year Warranty on motor & 2 year on product |
Other Details
| Dimension (CM) L x W x H | 51.5 x 43.5 x 42.5 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 3 kg |
| Generic Name | Mixers & Grinders |
| Manufacturer Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Imported Details | Havells India Ltd. Office: QRG Towers, 2D, Sector-126, Expressway, Noida-201304 (U.P), Phone : +91-120-3331000 Email: marketing@havells.com |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

