Sturlite Polo Junction Downlight 3W 6000K Round LG-0234-3W
Sturlite Polo Junction Downlight 3W 6000K Round LG-0234-3W 8015951331522
PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
ProductDescription
-
15000+ LED Life
-
SMD LED Chip
-
120° Beam Angle
-
Slim Design
-
Suitable For 2 Inch Cut-Out
-
Vibrant Color Options
-
Polycarbonate Housing
ProductSpecification
| Brand | Sturlite |
| Product Type | Junction Downlight |
| Product Model | Polo |
| Product Code | LG-0234-3W |
| Color Temperature | 6000 K |
| Wattage | 3 W |
| AC Voltage | 110-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Lumens | 210 lm |
| IP Rating | 20 |
| CRI | >80 |
| Beam Angle | 120° |
| Shape | Round |
| Cut Out | Ø40 |
| Dimension | Ø80 x 35 mm |
| Warranty | 2 Years |
OtherDetails
| Dimension (CM) - L x B x H | 4 x 8 x 3.5 |
| Unit of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.6 kg |
| Generic Type | Downlights |
| Manufacturer Details | Sturlite 111, Nelson, Lalbagh main road, Bangalore - 560027 Phone: 1800 419 9909 Email: info@sturlite.com |
| Packer Details | Sturlite 111, Nelson, Lalbagh main road, Bangalore - 560027 Phone: 1800 419 9909 Email: info@sturlite.com |
| Country of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

