SKU # 1000139837
CP Plus 16EP+2G+1SFP AI PoE Switch CP-ANW-HP16G2F1-N30

PAN INDIA DELIVERY

100% Genuine Products

100% Secured Payments
Product Description
-
Key Features
-
Using CAT.5 network patch cords support power for the wireless AP and IP camera
-
Networking standard: IEEE802.3af/at/bt
-
PoE Watchdog AI Function: Detection front-end PoE cameras and PD, Automatic detection, Automatic restart
-
Upload port automatic flip (Auto MDI / MDIX)
-
FE ports can support 250 meters long distance transmission automatically
-
6KV lightning protection,8KV surge protection, anti-reverse connection, over-current protection, over-Voltage protection, over-Temperature protection, Short circuit protection
-
The port Max power Output is 60 watts, it is convenient for high-power device
-
Zero configuration feature power supply is automatically supplied to the adaptive equipment
-
This PoE Switch is quite easy to install and use
-
It requires no configuration and installation
-
With outstanding performance and quality, the CP-ANW-HP16G2F1-N30 PoE Switch is a great selection for expanding your home or workplace network
-
6kv is an internal electrical wiring standard which means that when large currents enter the device, the clamping Voltage increases as well, so there will be a large amount of destructive energy getting passed through the 6kv protection
-
The 6kv surge protection is a feature in this PoE Switch that was designed to protect all the connected electrical devices from Voltage spikes
-
This PoE Switch has designed for outstanding power with flexible placement for better and advanced connectivity between network devices
-
This PoE Switch offers the forwarding capacity to simultaneously process traffic on all ports at line rate without any packet loss
-
Increased Management Capability
Manages all the 16 smart ports from an easy-to-use Web console that can be used to configure all features, as well as to monitor and troubleshoot
Product Specification
| Brand | CP Plus |
| Product Type | PoE Switch |
| Product Model | CP-ANW-HP16G2F1-N30 |
| PoE Ports | 16 PoE Ports |
| Network Port | PoE (1~15) :10/100Mbps PoE ports (RJ45),PoE (16):10/100/1000Mbps PoE ports,BT port, Compatible uplink ports (RJ45) ,LAN (1~2):10/100/1000Mbps uplink ports (RJ45),SFP: 10/100/1000Mbps uplink ports (SFP) |
| LED Light | 16 x Link/Act LEDs 1 x G1 LED 1 x G2/SFP2 LED 1 x PoE-MAX LED 1 x Power LED |
| PoE Standard | IEEE 802.3i 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX/ IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3xFlowControl, IEEE 802.3af/at/bt Power over Ethernet |
| Switch Capacity | 12.8Gbps |
| Input Voltage | AC 180~240V |
| MAC Address List | 8K |
| Lightning Protection | 6KV, Per: IEC61000-4-5 |
| Operating Temperature | -30°C~60°C |
| Operating Humidity | 10%~90% non-condensing |
| Storage Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Dimension(L x W x H) | 430 x 180 x 45 mm |
| Warranty | As Per Manufacturer Terms and Condition |
Other Details
| Dimension (CM) L x B x H | 4.3 x 1.8 x 4.5 |
| Unit Of Measurement | 1 Piece |
| Weight | 0.62 kg |
| Generic Name | POE Switches |
| Manufacturer Details | Aditya Infotech Ltd.(CP PLUS) A-12, Sector 4, NOIDA - 201301 (Delhi-NCR) India Phone : 18001026526 |
| Packer Details | Aditya Infotech Ltd.(CP PLUS) A-12, Sector 4, NOIDA - 201301 (Delhi-NCR) India Phone : 18001026526 |
| Country Of Origin | India |
Write a review
Your review has been posted...!

